Pırıl Güleşçi Arıkonmaz tarafından 1993 yılında Bebek’te kurulan Pg Art Gallery, ilk yıllarında Türk sanatının önde gelen isimleriyle yüzlerce sergiye ev sahipliği yapmıştır. Türkiye’deki çağdaş sanat ortamının ilk galerilerinden biri olan Pg Art Gallery, 1990’lar boyunca, Türkiye’de sanatın bilinen isimleri haline gelecek olan sanatçıların ilk yapıtlarının sergilenmesinde öncülük etmiştir. Türkiye’de sanat pratiklerinin tabandan gelişimine verdiği önemin bir devamı olarak, yine son yıllarda, sanat yaşamında henüz yükselmeye başlamış genç sanatçıları desteklemeye yönelmiştir.

Pg Art Gallery, galerilerin toplandığı merkeze daha yakın olabilmek adına, 2010 yılında Bebek’ten İstanbul’un tarihi kent merkezlerinden biri olan Tophane’ye taşınmıştır. Odak noktası hala Türkiye olmakla birlikte, Pg Art Gallery’nin uluslararasılaşma stratejisinin bir parçası olarak, 2000’lerin ortasından itibaren uluslararası sanat fuarlarına daha çok katılmaya başlamıştır ve benzer bir anlayışa sahip olduğu galeriler ve iş ortaklarıyla bir dizi işbirliği geliştirmiştir.

Bağımsız genç sanatçıları keşfetmek, desteklemek ve paylaşmak adına kuruluşunun 25. yılı vesilesiyle 2018’de Maslak’ta Pg Pop Up’ı ve geçmişte Çukurcuma’da konumlanan ana galeri mekanının alt katında Pg Basement’ı hayata geçirmiştir. Sanatı günlük hayata dahil etmek için 2018 yılında Maslak’ta açılan alternatif sergileme alanı Pg Pop Up sayesinde bölgeyle bütünleşen galeri, Şubat 2021 itibariyle galeriyi Maslak No.171’e taşımıştır. Pandemi nedeniyle yaşanan küresel dönüşüme uyum sürecinde 2020 Mayıs ayından itibaren sanal sergiler düzenlemek üzere Pg Online adını verdiği  platformu hayata geçirmiştir.

Pg Art Gallery’nin programının geçirmekte olduğu değişimler, yalnızca Türkiye’deki sanat ortamının son yıllardaki ciddi dönüşümünün değil, galerinin kendi küreselleşme sürecinin de bir yansıması.