Merve Kasrat

Out of Order

September 23 - November 30, 2020

Pg Basement, Merve Kasrat’ın “Düzenin Dışında” adlı ilk kişisel proje sergisine 23 Eylül-7 Kasım 2020 tarihleri arasında ev sahipliği yapmaktan mutluluk duyar.

Kasrat, Menemen’in kırmızı kili ile sucuk ve torna yapım gibi geleneksel teknikleri kullanarak ürettiği heykellerinde, form ve teknikle getirdiği çağdaş yorumla eskiden tanıdık gelen ve izleyicinin zihnine kodlanmış olan insan ve amfora formunun unsurlarını ters yüz ediyor. Sanatçı, deforme nesneler, hibrit objeler ve geleneksel ögeleri bir arada kullanarak alışık olunanı sorgulama biçimlerini gözden geçirmeye yönlendiriyor.

“İnsanlar olarak çevremizdeki dünyayı kategorize etmek konusunda doğal bir arzumuz vardır. Bu durum hem insanlar hem de objeler için geçerlidir. Çevremizdeki sosyal gruplar ve farklı nesneler hakkındaki inançlarımız dış dünyayı gözlemlediğimiz şekilde gelişir. Tahminler ise beynimizin çalışma şeklidir. Bu çalışma şekli sahip olduğumuz eylem ve deneyimlerin temelidir. Dünyayı anlamamıza yardımcı olur ancak her zaman gerçeği yansıtmazlar.”

Download Catalog