Alper Bıçaklıoğlu

powoq

June 29 - July 17, 2019

Pg Art Gallery, 29 Haziran – 17 Temmuz 2019 tarihleri arasında Alper Bıçaklıoğlu’nun izleyiciyi devleştiren minik sokak tasvirlerinin yer aldığı “powoq” adlı kişisel sergisine ev sahipliği yapmaktan mutluluk duyar.

İzmir’de yaşayan ve çalışan sanatçı, üretimlerinde sokak ve sokak sanatı grafiti gibi alt kültürlerden beslenmektedir. Üretimleri maket olarak tanımlanamayacak kadar çizgi dışı olan Bıçaklıoğlu, sadece dışına sanat işlenmiş yapıları küçültmektedir.

“Mağaralarımız yağmalanınca bizi sokaklara attılar fakat duvarlarımıza dokunmadılar. Çünkü duvarsız sokaklar, içlerinde işçi çalıştırmaya uygun değildir. Bizde bazen içindekileri görmemek bazen de mağaralarımızı hatırlamak için duvarları boyamaya devam ettik. Anladılar. Önlem aldılar. Satın aldılar. İçeri aldılar. Alaya aldılar ama baş edemediler. Şimdi içteki dıştayız. Mimesis ile kandırdık onları. Kendi simülasyonumuza çektik. Mum yaktık, elektriğimizi kestik, dev bir hayalet olarak geziyoruz şehrimizi. Parmak uçlarımızla dokunmaya kıyamıyoruz çöp kutularımıza, evlerimize basmamak için adım atmaya çekiniyoruz.”
Cihat Duman