Ömer Faruk Yaman

Voyager

March 21, 2020

Voyager sergisi; sergiye ismini veren Voyager (Gezgin) karakterinin; kendi ütopyasında/hayal dünyasında oluşturduğu imajlardan çeşitli örnekler sunuyor.

Sergide, geçmişle-gelecek arasında organik bir bağ kurmaya çalışan bir kişi ve onun çevresinde oluşan dünyaya ait görseller görüyoruz.

Günümüzde, teknolojinin neredeyse takip edilemez hızı ve bazen içimizde beliren geçmişe olan özlemle harmanlanmış bir dünyaya ait tasarılar da diyebiliriz belki...

Yarı robot hayvanlar, bazı zırhların içine hapsolmuş canlılar, yapay zeka ürünü mü yoksa çok eski bir teknolojiye mi ait olduğu belirsiz makineler...

Gezgin karakterin bulunduğu andan çıkıp kendi zihnindeki bu tasarılarla yapmaya çalıştığı, belki de bir çeşit zaman yolculuğu diyebiliriz.

Ve yolculuğa ait kendiliğinden oluşan yarı organik-yarı robot akışkan bir dünyanın tasviri içinde ilerleyişine görüyoruz.

Ama zaman yolculuğu demişken, yolculuk geçmişe mi yoksa geleceği mi yapılıyor , buna da izleyenler karar verecek tabii ki...

***

Ömer Faruk Yaman 1979 yılında Samsun’da doğdu. İstanbul Teknik Üniversitesi Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi’nde okudu. Çalışmalarına Üsküdar, İcadiyedeki stüdyosunda devam etmektedir.

Download Catalog