Ayla Turan

Ayla Turan (d.1973, Hamburg) 1996 yılında Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Heykel Bölümü'nden mezun olmuştur. Son dönemde ağırlıklı olarak kullandığı polyesterin yanı sıra Türkiye ve yurt dışında kamusal alanlarda yer alan metal ve mermer heykelleriyle önce çıkan sanatçı, 2020’de 4. kişisel sergisini açtığı Pg Art Gallery tarafından temsil edilmektedir. Turan çalışmalarına ve yaşamına Istanbul’da devam etmektedir.

Gündelik yaşamdan nesneleri ya da figürleri çocuksu bir yaklaşımla ele alan Turan, izleyiciyi gördüğünün daha derinine bakmaya ve toplumsal problemlere dair pek çok konunun okumasını yapmaya yönlendirmektedir. Sanatçının heykelleri genellikle eğlenceli ve dinamik olmakla beraber her zaman bir tür hareket içermektedir. Bu heykeller gerçekten hareket edemese de, çalışmaların önemli bir parçasıdır.

Turan’ın yeni dönem heykellerinin öznesi, çocuklar ve onların dünyasından oluşmaktadır. Polyester ile ürettiği heykellerini minimalist bir uslupta ele alırken, çocuğun dünyasının sosyolojik, teolojik, psikolojik ve kültürel bağlamlarını sorgulamaktadır. Sanatçı çocukların renkli dünyalarını heykellerine verdiği formlarla yakalarken, sıklıkla tercih ettiği pürüzsüz beyaz rengi ile aslında onların masum ve temiz dünyasına atıfta bulunmaktadır.

Turan’ın Almanya, Fransa, Macaristan, İsrail, Letonya, Güney Kore, Dubai, Mısır, İtalya, Hindistan, Suriye, Burkina Faso, Çin, İsveç ve Meksika gibi dünyanın birçok ülkesinde kamusal alanlarda heykelleri bulunmaktadır.