Sevim Kaya

Açığa Çıkarılan Algılar

13 Eylül - 14 Ekim 2023

Pg Art Gallery Sevim Kaya’nın “Açığa Çıkarılan Algılar” başlıklı sergisine 13.09 – 14.10.2023 tarihleri arasında ev sahipliği yapmaktan mutluluk duyar.

Kaya’nın üretimleri, kompozisyonları gereği buldukları bütün çatlaklardan yaşamı sızdıran ve onu deyim yerindeyse her yere taşıyan köklere şahitlik etmek ve bizleri de bu mucizeye davet etmekle ilgilidir. Sanılanın aksine yaşam, şiddetli bir çabanın değil yumuşak ve istikrarlı bir oluşun içinde büyür. Sanatçının çalışmalarına esin kaynağı olan kökler, hem ansızın belirecek kadar öngörülemez ve muzip hem de uzun bir bekleyişin içinden gelecek kadar bilgedir. Tohumlar ise toprağın içinde basit devinimlerle hareket eden birer birim sanılsa da yaşamı yeniden var eden mucizeler olarak doğa da dolanıp dururlar.

Kaya’nın bakış açısına göre bitkilerin davranışlarını, gözlemleme fırsatı bulamasak da orada, toprağın dünyasının içinde, bütün nezaketi ve azmi ile kendine yer açan ve her gün hiç ara vermeden kıpırdanan bir şeyler var. Bu anlayışla yola çıkan sanatçı, izleyicinin gözlerini görebilene kadar yavaşlatmasını ve bu perspektif ile sanılanın aksine küçük şeylerin büyük görkemlerini görebilmesini amaçlar.