Roeki Symons

Açlık

1 - 28 Kasım 2014

Pg Art Gallery 1-28 Kasım tarihleri arasında Hollanda’lı sanatçı Roeki Symons’ın “Açlık” isimli kişisel sergisine ev sahipliği yapıyor.

Sergide, sanatçı büyük şehirlerde yaşayan ve “sadece aç“ olan insanların yaşamda kalma mücadelelerinin farklı yüzlerini açığa çıkarır. Bu açlık paraya, cinselliğe, güvenlik ihtiyacına, bilgiye, kimliğe, şiire, aşka ya da özgürlüğe yönelik olabilir. Diğer bir deyişle, sergi kentsel yaşamın türlü çıkmazlarını cesaretle ve yaratıcılıkla göğüsleyen insanların mücadelesini belgeliyor.

Symons gözlemlerini resim, fotoğraf, baskı ve dikiş gibi farklı teknikleri bir arada kullanarak sunar. Bir seri çalışma ‘karikatürümsü’ imgelerle kentin gizliden gizliye altından yayılan korkuyla ilişki kurmaya çalışır. Diğer çalışmalarda, yüksek yapılarda baş ağrısıyla yaşayan ya da bedenini tüketim nesnesine dönüştüren bir vücut-geliştirmeci gibi birçok özne karşımıza çıkar. Roeki Symons, esin verici bir olumsallık ve espiri yeteneği ile gündelik hayatın acı veren yönlerini izleyiciyle paylaşır.