Seda Gazioğlu

Afiyet Olsun

28 Ocak - 12 Mart, 2021

Pg Art Gallery yeni mekanının ilk sergisini duyurmaktan mutluluk duyar! Galerinin 1993 yılında Bebek’te başlayan sanat serüveni önce Tophane, ardından Çukurcuma, şimdi ise Maslak’a uzanıyor. 2018 yılında Maslak’ta açılan alternatif sergileme alanı Pg Pop Up sayesinde bölgeyle bütünleşen galeri, Şubat 2021 itibariyle Maslak No.171’de sanatseverleri bir araya getirmeye devam edecek.

‘Afiyet Olsun’ adlı üçüncü kişisel sergisiyle mekanın açılışını yapmaya hazırlanan Seda Gazioğlu, ziyaretçileri kurgusal bir yemek masasıyla karşılıyor. Sanatçı, bitmek bilmeyen türcülüğün irdelendiği bu masada, izleyiciyi gerçekler ve alışkanlıklarıyla yüzleşmeye davet ediyor. Sergide aynı zamanda, “Dominion Movement” tarafından drone ve gizli kameralarla çekilen endüstriyel hayvancılık sektörünün iç yüzünü gösteren bir belgesel gösterimi de yer alacak. Konuyu farklı disiplinlerde de ele alan sanatçı, sözü ve müziği kendisine ait “Kimiz Ki Biz” isimli şarkısını da yine kendi hazırladığı animasyonlarla bezeli klibi ile birlikte sergiyle eş zamanlı olarak yayınlayacak ve sergide izleyicisi ile buluşturacak. Üretim aşamasında kullandığı pek çok farklı medyum ile ifadesini pekiştiren Gazioğlu, izleyiciyi son dönemlerdeki tüketim alışkanlıkları ve hayvancılık endüstrisi üzerine düşünmeye davet ediyor.

Hazır olduğunda gel, çünkü sofra hazır.

Gel ki bugün gerçeklerle yüzleşelim ve alışkanlıklarımızı değiştirmeye cesaret edelim. Davranışlarımızla düşüncelerimiz arasındaki dengeyi bulalım.

Gerekirse tartışalım ama sonunda mutlaka sarılalım. Yeter ki sevelim ve yeni sorumluluklar alacak gücü toplayalım.

Ben, sen ve içindeki sen; ya da o an kim varsa etrafında ve belki de yalnız başına, yüzyıllardır yaptığımız gibi bir araya gelelim hakikatin sunulduğu bu masanın etrafında.

Hazır olduğunda gel, çünkü sonumuz yakın!

“Afiyet Olsun”

***

Seda Gazioğlu (1991, İstanbul): Gazioğlu, New York Parsons University'de başlayan güzel sanatlar eğitimini, Londra'da Central Saint Martins'de sürdürdü. ‘Biz Ben Değiliz’ adlı ilk kişisel sergisini 2015 yılında açan Gazioğlu, pek çok grup sergisine katılmasının yanı sıra, Contemporary Istanbul, Art Thessaloniki ve Art Market Budapest fuarlarında çalışmalarını sergiledi. Eserlerindeağırlıklı olarak insan beyninin iki farklı lobunu araştırmakta olan Gazioglu, beynimizi kullanış biçimimizdeki tercihlerimizin, gündelik hayatımızı ne şekilde değiştirebileceği ve günümüz dünya sisteminin insan psikolojisi üzerindeki etkilerini yorumlamaktadır.