Derya Geylani Vuruşan

Baharı beklerken, hislerimi bulutlara sakladım

1 Nisan - 6 Mayıs 2023

Pg Art Gallery 1 Nisan – 6 Mayıs 2023 tarihleri arasında Derya Geylani’nin “Baharı Beklerken, Hislerimi Bulutlara Sakladım” isimli ilk solo sergisine ev sahipliği yapmaktan mutluluk duyar.

Mikro alemden makro aleme tüm varoluşların aynı sistem içinde akışı; yaşam ile ölüm arasında geçen zaman, gece ile gündüz arasında güneşin doğuşu ve batışı, mevsimlerin kıştan yaza sıralanışı hep aynı dönüş içindedir. Bu dönüş içerisinde her an farklı bir his uyandırır. Kasvet, geceyi, güneşin batışını ve ölümü temsil eden bir duygu iken; neşe, yaşamı, aydınlığı, doğumu temsil eder. Bu hisler içinde dönüşün sürekliliğini sağlayan duygu ise umuttur.

Baharı Beklerken, Hislerimi Bulutlara Sakladım adlı solo sergimde her bir eser hislerimi temsil ederken, yeryüzüne düşmeyi bekleyen yağmur damlaları gibi küçük ve yere düşmeyecek kadar hafif olduğundan gökyüzünde bulutların içinde saklı dolaşırlar. Su damlacıkları birleşerek büyüyüp ağırlaştığında ne önce ne sonra tam olması gerektiği anda toprakla buluşur. İşte bu buluşma sonucunda ağaçlar tomurcuklanmaya ve kökler filizlenmeye başlar. Duygular açığa çıkar, sabırsız coşkular dışa vurulur. Evren hareketlenir, renkler akarak birbiri içine geçer. Ve biz baharın gelişini kutlarız…