Merve Kasrat

Benzemezler

12 Mayıs - 17 Haziran 2023

 

Pg Art Gallery 12 Mayıs – 17 Haziran 2023 tarihleri arasında Merve Kasrat’ın “Benzemezler” isimli ilk solo sergisine ev sahipliği yapmaktan mutluluk duyar.

Benzemezler serisi toplum tarafından öteki olarak adlandırılan; ideal formdan ve görünümden uzak olduğu için, beynimize yerleştirilmiş klişeleri ve kategorileri ele alır. Toplumlarda bazı insan farklılıklarına değer verilir ve arzu edilirken, bazıları değersizleştirilir veya damgalanır.  Merve Kasrat “Benzemezler” sergisi ile bu farklılıkların ikilemine vurgu yapar.

Sergide yer alan heykeller ve duvar panoları, bir zamanlar bilim olarak kabul gören frenolojiden yola çıkarak, önyargılarımızı sorgular. Frenoloji, kişilik özelliklerini tahmin etmek için insan beynindeki tümseklerin ölçülmesini içeren sözde bir bilim dalıdır. Kasrat’ın çalışmalarında karşımıza çıkan tümsekler ve çizgiler ise kategorik olarak ele alınan konuların neler olabileceğini düşünmek için hayal gücümüze izin vermeyi amaçlayarak parlak yüzeyleriyle öne çıkmaktadırlar.

Kasrat’ın üretimlerinin her biri özgün formu ve dokularıyla grup halinde bir arada var olmayı sürdürebiliyor. Bu doğrultuda sanatçı, insanların kendi anlatılarını bu üretimler aracılığıyla okunmasını amaçlar. Önyargılarımızın oluşturduğu tümsekler, bireyleri sonu gelmeyen mükemmellik arayışına sokarken; “Benzemezler”, farklılıklarıyla bir olma, birlikte bir anlam kazanma, hiç kimsenin, hiçbir formun dışlanmadığı bir atmosfer yaratmaktadır. Farklılığımız ve biçimsizliğimiz, benzersizliğimizdir.