Cansu Sönmez

CYNARA

24 Ekim - 18 Kasım

Pg Art Gallery, Cansu Sönmez’in ‘’Cynara’’ isimli kişisel sergisine 24.10-18.11.2023 tarihlerinde ev sahipliği yapmaktan mutluluk duyar.

“Ben umutsuz suların içinden zihnimin ütopik adasına çıkarak nefes alabilen bir sanatçıyım. Hayal dünyamda yarattığım evrenleri izleyiciyle paylaşıyorum. Dünya üzerindeki deneyimler ütopyanın her daim distopyaya içkin olduğunu bize gösteriyor. Birbirlerine dönüşmeye meyilli iki uç…”

Sönmez, Cynara isimli sergisinde yaşadığı semt ile çocukluk yıllarında kuramadığı bağı, semtinde yetişen enginar bitkisi üzerinden yeniden kurgular. Geçmişinden hareketle hayal ettiği geleceğe doğru bir köprü kurarak amaçladığı ütopyaya ulaşmayı hedefler. Bu ütopik sergi kurgusunda sanatçının bölgeye olan merakı sonucu keşfettiği ve sergi sürecinin ana unsuru olan enginar bitkisi yer alır ve buradan referansla insansız bir dünyada bitkilerin nasıl bir düzene sahip olabileceğine dair bir ada yaratılmıştır.

İzleyiciye geçmiş ile hayali gelecek arasında bir kurgu sunan sergi mekanının alt katında sanatçının ütopya kurgusu yer alırken üst katında ise sergiye ilham olan Bayrampaşa ve enginar ile ilgili gerek tarihi gerekse sanatçı ağzından belgelendirmeler yer alır.