Sesil Beatris Kalaycıyan

Kaybedilmiş

29 Mayıs - 22 Haziran, 2019

Pg Basement, 29 Mayıs – 22 Haziran 2019 tarihleri arasında Sesil Beatris Kalaycıyan’ın “Kaybedilmiş” başlıklı ilk kişisel projesi ev sahipliği yapmaktan mutluluk duyar.

“Ben 1980’de doğdum. 80’lerde çocuk, 90’larda ise çocuk ve genç oldum. Sen darbe çocuğusun dediler ve bu söz ile büyüdüm yarattığı etkiyi anlamadan. Sen kayıp kuşaksın dediler ve bu söz ile de büyüdüm neyi kaybettiğimi bilemeden. 80’li ve 90’lı yıllarda çocuk ve genç oldum, bu yılların yarattığı kopuşların, tahribatların farkına varamadan. Suskun, kayıp bir kuşağın temellerinin atıldığı bir dönemde doğdum ve büyüdüm. En çok da bu kuşağın çocuğu oldum.”

Kaybedilmiş kelimesi 90’lı yıllarda fiili olarak kaybedilen insanları ifade etmek için kullanılsa da, bu projede sanatçı Sesil Beatris Kalaycıyan gibi o dönemde büyümüş ve yaratılmış olan kayıp kuşağın çocuklarına, kayıp bir kuşağın neden ve nasıl yaratıldığına atfedilmiştir. Bu nedenle işlerin genelinde kayıp olma duygusu, korku,tedirginlik, ceza ve yas tutma halleri hakimdir. Beş parçadan oluşan projenin içindeki temel ve tekrar eden öge sanatçının çocukluk ayakkabılarıdır. Tam da kayıp kuşağın temellerinin atılmaya başlandığı dönemlerde giymiş olduğu ayakkabıları. Kalaycıyan’ın deyimi ile “ayaklarım ve ayakkabılarım; varlığımın kanıtı olan izlerim. Bir o kadar da bedenimden geriye kalan ve beni ifade eden tek öge olduğu için de kaybımın, kaybolmamın kanıtı olan izlerim. Bedenimle bir olmuş, bedenimin bir parçası olan izlerim.”