Leman Akpınar

Psişik Çöl

7 Kasım - 21 Aralık, 2019

Pg Basement, Leman Akpınar’ın “Psişik Çöl” adlı ilk kişisel proje sergisine 7 Kasım – 21 Aralık 2019 tarihleri arasında ev sahipliği yapmaktan mutluluk duyar.

Yaratıcı hayat için kıtlığın başladığı bir yer var.
Durup hayatı dinlemediğin bir yer.
Burası sevgiden ve ışıktan yoksun.
Sen artık kendini unutmuşsun ve doğanla bağın kopmuş.
Eve dönüş çağrıları uğulduyor kulaklarında.
Yaşlı bir kadının sesi seni yoluna ve fabrika ayarlarına geri çağırıyor.

Psişik Çöl serisinde, Leman Akpınar bireyselleşme süreçleri ve yaşamda gerçekleşen olaylarla etkileşim sonucunda orataya çıkabilecek potansiyel kişilik olasılıklarını bir kadının perspektifinden anlatıyor. Hayatını toplum bilincinin yarattığı doğrular, kurallar ve tecrübe ile sabit olmayan inançlara göre şekillendirmeyi reddeden sanatçı, izleyiciyi de kendi yaşamlarını gözden geçirmeye ve kendi doğalarına doğru bir yolculuğa çıkmaya davet ediyor. Psişik Çöl, yaşam amacının kıyılarında yüzerken, bir bireyin kendi gerçekliğini yaratmasının hikayesini; semboller ve metaforlar dolayısıyla anlatıyor. Akpınar, Mojave çölünde geçirdiği zamandan sonra çölün zihnindeki izdüşümlerinden yola çıkarak Psişik Çölü resmediyor ve burada Mojave çölünün kendi içindeki izdüşümünü aktarmak istiyor.

Masalsı bir dille insanın kendi kendini yeniden yaratma gücünün altını çizen Leman, resimlerdeki varlıkların çağrışımlarını izleyiciye açık bırakıyor.

***
Leman Akpınar (1991) yapıtlarında, insan olmanın getirdiği kompleks doğa ile toplumun bireyler üzerindeki yansımalarını inceliyor. Ağırlıklı olarak yağlı boya kullanan sanatçı, atölye pratiğine bir dönüştürme laboratuvarı olarak bakıyor. Bunun sonucu olarak pratiğine (boya tüpleri gibi) farklı malzemeler entegre ediyor. 2013’te Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversi- tesi Resim Bölümü’nden ayrılarak New York’a yerleşmiş ve 2016’da School of Visual Arts Güzel Sanatlar Bölümü’nden mezun olmuştur. 2017’den beri yaşamına ve sanat hayatına İstanbul’da devam etmektedir.