Ali Kabaş

Üçüncü Göz

8 Şubat - 3 Mart 2012

Hava ve sualtı çekimlerinde yakaladığı karelerle izleyiciyi farklı bir dünyanın izini sürmeye iten, yeni yaşam alanlarını keşfe çıkaran Ali Kabaş, Pg Art Gallery’deki “Düş Dünya”, “Höyük”, “Recto-Verso” ve ‘Yüksek Açı’ sergilerinin ardından ‘üçüncü göz’ sergisi ile bir kez daha sanatseverlerle buluşuyor.

Türkiye’de lenticular baskı tekniğini ilk defa ‘Recto-Verso’ serisindeki fotoğraflarıyla sunarak izleyiciyi şaşırtan Kabaş, bu kez üçüncü boyutu işlerinin odak noktasına oturtuyor. ‘An’ı yakalamanın yanı sıra, teknolojinin imkanlarını kullanarak izleyicilere farklı tecrübeler yaşatmayı hedefleyen Kabaş, dünyaya farklı açılardan bakabileceğimizi bir kez daha hatırlatıyor. Sanatçı yeni medya teknikleriyle gerçekleştirdiği çalışmalarıyla görme biçimimizi değiştiriyor; renkli/renksiz, düzlem/derinlik, boyutlu/boyutsuz gibi karşıt kavramları üst üste getirerek bambaşka ifade şekilleri ortaya çıkarıyor.

Göz ve imgenin arasına yerleştirilen üçüncü göz ile çıplak gözle göremeyeceğimiz fantazmagorik bir evren algısı yaratıyor.