Contemporary Istanbul

28 Kasım – 2 Aralık 2007

Pg Art Gallery Contemporary İstanbul Uluslararası Çağdaş Sanat Fuarı’nda Sanatseverlerle Buluşuyor

Geçen sene İstanbul’da gerçekleştirilen en başarılı uluslararası organizasyonlardan biri olarak ülkemizde ve dünyada geniş yankı uyandıran Contemporary Istanbul Uluslararası Çağdaş Sanat Fuarı’na bu yıl Pg Art Gallery beş sanatçı ile katılıyor. Ayşe Wilson, Kemal Tufan, Mustafa Horasan, Özgür Korkmazgil ve Sıtkı Kösemen ile resim, heykel ve fotoğraf bir araya geliyor.

Çağdaş sanatın usta isimlerinden Jeff Koons’un asistanlığını yapmış olan ressam Ayşe Wilson yaşamın getirdiği tüm zorluklara ve yoksunluklara karşı olumlu tarafını yitirmediğin sürece her şeyin üstesinden gelinebileceği fikrini eserlerinde yansıtmaktadır.

Pek çok farklı malzeme kullanarak gerçekleştirdiği heykellerinin yanı sıra enstalasyon, performans, video gibi çalışmalara da yönelen Kemal Tufan yine eserlerini “zıtlıklar ve çelişkiler” temel konsepti üzerine kuruyor. Sanatçının daha önceki sergilerinde var olan ironik tavrı, yeni eserlerinde de farklı malzeme ve tekniklerle karşımıza çıkıyor.

Sanatsal üretimi bireysel özgürleşme olarak algılayan ressam Mustafa Horasan, eserlerinde yaşamın kendi belleğinde bıraktığı izleri, bilinçaltındaki değişimlere göre yeniden canlandırıyor ve kurguluyor. Yaşamdaki zıtlıklar, zaman kavramı, insanın başkalaşması sanatçının eserlerinin temel kavramları olarak karşımıza çıkıyor.

Bugünün ikonografisini oluşturma çabasıyla hareket eden ressam Özgür Korkmazgil, var olanı göstermenin dışına çıkarak yeni önermeler sunuyor. Yaşamdaki ufak ayrıntıları, içsel dünyamızda bize duyumsattığı renkler ve lekelerle karşımıza çıkarıyor. Ele geçirip sömürgeleştiren, yaşamımızı güzelleştiren ufak ayrıntıları değiştirip tüketen sistemi eleştiriyor ve bu yolla belleğini, benliğini yitiren insana da gönderme yapıyor.

Yaşadığı zamanları, beraber olduğu ya da gördüğü insanları ve bulunduğu çevreyi fotoğraflarına kaydeden Sıtkı Kösemen’in eserlerinde ise ilgi odağı insanlar ve insanların içinde bulundukları durumlardır.

Bu beş sanatçının eserlerini 28 Kasım – 2 Aralık tarihleri arasında Pg Art Gallery’nin standında ziyaret edebilirsiniz.