Contemporary Istanbul

15 – 19 Ekim 2008

Pg Art Gallery Contemporary İstanbul Uluslararası Çağdaş Sanat Fuarı’nda Sanatseverlerle Buluşuyor

Geçen sene İstanbul’da gerçekleştirilen en başarılı uluslararası organizasyonlardan biri olarak ülkemizde ve dünyada geniş yankı uyandıran Contemporary Istanbul Uluslararası Çağdaş Sanat Fuarı’na bu yıl Pg Art Gallery yedi sanatçı ile katılıyor. Merih Akoğul, Jehsong Baak, Stanko Abadzic, Ayşe Wilson, Kemal Tufan, Günnur Özsoy ve Kerem Ozan Bayraktar ile resim, heykel ve fotoğraf bir araya geliyor.

Modern ile post-modern, majör ile minör, Doğu ile Batı, resim ile fotoğraf arasında sıradan anlar üzerinden bir köprü kurmayı amaçlayan Merih Akoğul, yaşamı yine farklı bir bakışla bizlere sunuyor.

En önemli sanatsal ilhamının Robert Frank ve Joseph Koudelka’nın görsel dünyaları olduğunu belirten çağdaş fotoğraf sanatının dünyadaki önemli isimlerinden biri olan Jehsong Baak mekanların, sınırların ve zamanın belirsizliğinde geziniyor. Sanatçının siyah – beyaz fotoğraflarında zaman ve mekanın belirsizleştiği, duygunun ön plana çıktığı görülür.

Yaşamını fotoğrafa adamış olan Hırvat kökenli sanatçı Stanko Abadzic, foto muhabiri olmasının da etkisiyle pek çok ülkeyi dolaşmış, bu ülkelerin sokaklarını ve insanlarını fotoğraflarında yansıtmıştır. Geçmişin izleriyle yüklü siyah – beyaz fotoğraflarında sanatçı, karmaşa ve savaşın hakim olduğu günümüz dünyasında kendine dönen bireyin içsel dünyasını izleyiciye sunmaktadır

Çağdaş sanatın usta isimlerinden Jeff Koons’un asistanlığını yapmış olan ressam Ayşe Wilson yaşamın getirdiği tüm zorluklara ve yoksunluklara karşı olumlu tarafını yitirmediğin sürece her şeyin üstesinden gelinebileceği fikrini eserlerinde yansıtmaktadır.

Pek çok farklı malzeme kullanarak gerçekleştirdiği heykellerinin yanı sıra enstalasyon, performans, video gibi çalışmalara da yönelen Kemal Tufan yine eserlerini “zıtlıklar ve çelişkiler” temel konsepti üzerine kuruyor. Sanatçının daha önceki sergilerinde var olan ironik tavrı, yeni eserlerinde de farklı malzeme ve tekniklerle karşımıza çıkıyor.

Sosyal ve psikolojik konuları ele alırken kadın imgesini de yoğun olarak kullanan genç sanatçı Kerem Ozan Bayraktar bir yandan sanal dünyanın soğuk ve katı boşluğunu izleyicilere hissettirirken, bir yandan da içe dönük duygu yoğunluğuyla eserle izleyici arasında önemli bir bağ kuruyor.

Bu yedi sanatçının eserlerini 15 – 19 Ekim tarihleri arasında Pg Art Gallery’nin standında ziyaret edebilirsiniz.